Oznaczenia perfum – jak je odczytywać?

Oznaczenia perfum – jak je odczytywać?


Do jednych z najpopularniejszych i najbardziej sprawdzonych pomysłów na prezent świąteczny należą eleganckie perfumy. Zanim wybierzemy się do perfumerii, poznajmy lepiej oznaczenia i opisy, które występują w katalogach i na opakowaniach zapachów, by kupić dokładnie to, czego potrzebujemy.

Od czego zacząć?

Zanim wybierzemy jakiekolwiek perfumy na prezent, musimy podjąć decyzję co, dla kogo i w jakim celu chcemy kupić. Czy powinien to być zapach na specjalne okazje, czy perfumy do używania na co dzień, np. do pracy? Czy powinien być intensywny i trzymać się na skórze długo, czy raczej ma służyć tylko do szybkiego odświeżenia? Czy ma być przeznaczony dla osoby młodej czy starszej? Kobiety czy mężczyzny? I co najważniejsze - jakim budżetem na zakupy dysponujemy?

Odpowiedź na powyższe pytania jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy, jaki rodzaj zapachu powinniśmy kupić.

Większość osób słowa „perfumy” używa wobec wszystkich zapachów dostępnych na rynku. W praktyce jednak mianem perfum (fr. parfum) powinno się określać tylko te zapachy, które posiadają w swoim stężeniu od 20 do 43% olejków zapachowych na 57-80% alkoholu. Takie perfumy mają bardzo intensywny zapach i zaledwie 1 kropla na wewnętrznej stronie ubrania sprawi, że zapach utrzyma się na nim nawet przez kilka dni. Niestety, ceny prawdziwych perfum zazwyczaj zaczynają się od ok. 400 zł za maleńki flakonik. Kończą – na kilku tysiącach złotych lub więcej.

 

Na większości zapachów dostępnych w perfumeriach i drogeriach możemy napotkać następujące oznaczenia:

EDP – skrót od francuskiego „eau de parfume”, czyli wody perfumowanej o stężeniu od 10 do 19%. EDP kosztuje ok. 150-300 złotych, ma dosyć intensywny zapach i trzyma się na skórze nawet cały dzień!

EDT – to skrót od francuskiego określenia „eau de toilette”, czyli wody toaletowej. Taki zapach składa się z 5-12% olejków zapachowych i trzyma się na skórze zaledwie kilka godzin. Kosztuje zazwyczaj ok. kilkudziesięciu złotych.

EDC – „eau de cologne”, czyli woda kolońska. Ten rodzaj perfum jest zazwyczaj przeznaczony dla mężczyzn i zawiera w swoim składzie stężenie olejków w granicach od 3% do 7%.

EDS – „eau de solide” to “woda odświeżająca”, znana również pod pojęciem mgiełki zapachowej lub… wody po goleniu. Stężenie olejków wynosi tu zaledwie 1-3%.

 

Szukasz perfum na prezent? Jak wybrać odpowiedni zapach?

Należy pamiętać, by zwrócić uwagę nie tylko na zapach perfum, ale ich skład. Podpowiedzią mogą być opisy perfum, z których dowiemy się, które olejki zapachowe mają największą „przewagę” w danym zapachu. I tak, kolejno:

  • linia głowy – opisuje zapachy, które odczuwamy jako pierwsze, tuż po naniesieniu na skórę; jednocześnie, są to zapachy które odparowują najszybciej,

  • linia serca – tony wyczuwalne w następnej kolejności; mają na celu połączyć nutę podstawy z nutą głowy,

  • linia podstawy – to właśnie do niej należą substancje utrwalające, czyli te olejki, które będą utrzymywać się na skórze najdłużej, dlatego warto zwrócić na nie większą uwagę!

 

O autorze: perfumeria warszawska E-glamour, nieprzerwanie od 2007 roku, oferuje swoim klientom szeroki asortyment kosmetyków znanych marek w atrakcyjnych cenach. Oryginalne perfumy można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym na ul.Górczewskiej 218, jak i w Internecie, pod adresem: http://warszawa.e-glamour.pl/.

  • Copyrights by Moda. Uroda. Styl. | fashionelle.pl | Facebook | Google+ | Twitter