Jak dobierać perfumy do okazji?

Jak dobierać perfumy do okazji?


Chyba wszyscy znamy to uczucie, gdy dusimy się zapachem cudzych perfum. Zazwyczaj nie jest to nawet kwestia zapachu, który nam nie odpowiada, ale jego intensywności. Jak wybrać odpowiedni rodzaj perfum oraz jak ich używać, by nie robić krzywdy sobie i innym? Radzi perfumeria warszawska E-glamour.

Perfumy na co dzień i do pracy

Najgorszym pomysłem, na jaki możemy wpaść, jest używanie prawdziwych perfum, o wysokim stężeniu olejków zapachowych (20-40%), na co dzień, zwłaszcza, jeśli mamy zamiar spędzić kilka godzin w tym samym pomieszczeniu, co inne osoby. Prawdopodobnie zmęczymy intensywnym zapachem i siebie, i innych. Dlatego na co dzień zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wybór wody perfumowanej (EDP) o stężeniu między 10% a 19% lub nawet, jeszcze łagodniejszej, wody toaletowej (EDT), o stężeniu między 5% a 12%.

EDP trzyma się na skórze cały dzień, jednak ma mniej intensywny zapach niż prawdziwe perfumy, natomiast EDT utrzymuje się na skórze jedynie przez kilka godzin, stopniowo odparowując i zmniejszając intensywność swojej woni. Jeśli używamy EDP – wystarczy zaledwie kilka kropel, a EDT można użyć nieco więcej lub, w razie potrzeby, zastosować ponownie w ciągu dnia.

 

Perfumy na specjalne okazje

Na specjalne okazje, np. święta, wyjścia do teatru, imprezy wieczorową porą, doskonale nadają się prawdziwe perfumy o wysokim stężeniu. W większej przestrzeni zapach nie będzie duszący, podczas tańca nie wyparuje tak szybko, jak np. woda toaletowa, no i oczywiście – zrobi tak samo oszałamiające wrażenie, jak idealnie dobrana kreacja, fryzura czy makijaż.

 

Perfumy a pory roku

Nie jest żadną tajemnicą, że perfumy powinno dobierać się również w zależności od pory roku. Zazwyczaj robimy to intuicyjnie, latem wybierając lekkie i świeże mgiełki odświeżające (EDS) o stężeniu olejków na poziomie 1-3%, a jesienią czy zimą – sięgając po mocniejsze EDT i EDP. Niestety, minusem EDS i EDT jest krótka trwałość zapachu, więc niektóre panie wolą stosować EDP przez cały rok.

Oczywiście jest na to sposób – każda lepsza perfumeria w Warszawie zna dokładnie skład wód perfumowanych w swojej ofercie i na tej podstawie pomaga dobrać zapach w zależności od pory roku. Zapachy zimowe będą miały w swojej podstawie więcej aromatów przypraw i piżma, a letnie – kwiatów i cytrusów.

Jednak uwaga – wszystkie perfumy reagują inaczej na każdej skórze (wynika to z naszego własnego zapachu, zależnego od indywidualnego zestawu hormonów, diety, stanu zdrowia, itp.). Co więcej, niektóre gatunki lepiej „znoszą” warunki atmosferyczne (np. wilgoć, opady deszczu, itp.), a inne gorzej.

Aby wiedzieć, jak dany zapach reaguje na naszej skórze przy danej pogodzie, przed zakupem wody toaletowej czy perfumowanej dobrze jest zrobić mały test. W niemal każdej drogerii w Warszawie przed zakupem można wypróbować wybrane zapachy. Warto więc zastosować kilka kropel jednego (!) zapachu i sprawdzić w domu po kilku godzinach, czy zapach nam nie przeszkadza i nadaje się dla nas w danej porze roku.

 

Jak aplikować?

Najlepiej tam, gdzie skóra jest najcieńsza i… najcieplejsza. Dzięki temu krew płynąca w naszych żyłach będzie stale „podgrzewała” olejki zapachowe w perfumach, w rezultacie czego kolejne nuty będą stopniowo uwalniały się na naszej skórze przez upływające godziny. Do takich miejsc należą: zagięcia nadgarstków, łokci i kolan, a także dekolt, kark i szyja, tuż za uszami.

  • Copyrights by Moda. Uroda. Styl. | fashionelle.pl | Facebook | Google+ | Twitter