Vintage – nowoczesne starocie

Vintage – nowoczesne starocie


W XXI w., jak w żadnym innym, stawia się na nowoczesność. Ale to również czas, w którym powraca się do starych trendów. Vintage jest tego najlepszym dowodem.

 

Vintage jako nowoczesna odmiana staroci

 

Pojęcie vintage, choć stało się hitem w XXI w., swoim rodowodem sięga wieku XIX. Wówczas to zaistniał w modzie nowy trend, polegający na noszeniu rzeczy z innej epoki lub stylizowanych na inną epokę. Ponadto łączono również nowe style ze starymi. Do takiego właśnie anachronicznego stylu przylgnęło pochodzące z nomenklatury winiarskiej pojęcie vintage, którym nazywano dotąd jedynie wino wyprodukowane w jednym sezonie. Ale choć vintage narodził się w świecie mody, szybko ekspandował na inne sfery życia, np. na wystrój wnętrz. Z biegiem czasu vintage stał się swoistą reklamą awangardy i oryginalności.

 

 

Dekalog vintage

 

  • Vintage to trendy sprzed ponad dwudziestu lat

Obecnie w stylu vintage królują trendy z lat 70-tych i 80-tych, ale i lata 90-te można powoli wliczać w tzw. modne stylizacje.

 

  • Vintage to awangarda

Decydując się na styl vintage, trzeba wiedzieć, że stawiamy na niebanalność i prowokacyjność.

 

  • Vintage to umiejętność wyboru

Wracając w swoich stylizacjach przykładowo do lat 80-tych, nie powinniśmy ich mieszać z latami 70-tymi czy 90-tymi. Wybieramy określony styl i się go trzymamy.

 

  • Vintage to dawny styl lub stylizacja na dawny styl

Chcąc być vintage, możemy mieć na sobie ubrania rodem z lat 90-tych lub uszyte współcześnie i wzorowane na latach 90-tych. Ważne jest, aby pomimo nuty starości wyglądało to nowocześnie i świeżo.

 

  • Vintage to ogóły i szczegóły

Zakładając sukienkę w stylu lat 80-tych, zakładamy też dodatki w stylu tej dekady. Kapelusze, czapki, chusty, buty, torebki, biżuteria, okulary niech idą w ruch.

 

 

Vintage w stylizacji

 

Choć wiele osób przepada za łazęgowaniem po centrach handlowych, grozi to wtopieniem się w tłum. Ubrania, na które można się tam natknąć, to zazwyczaj gotowe stylizacje. Co jednak najgorsze, produkowane masowo, co naraża nas na to, że spotkamy kiedyś na ulicy swojego klona. A przecież ubiór, który na sobie nosimy, powinien nie tylko nas okrywać, ale również, a może nawet przede wszystkim, wyrażać naszą osobowość. I z takim przesłaniem przychodzi vintage. Po pierwsze, styl vintage stawia na unikalność. Po drugie, styl vintage pozwala na kreatywność. Unikalność i kreatywność, czyli znamiona indywidualizmu, świadczą o niebanalnej osobowości. Tak oto określenie staromodny nabrało pozytywnego znaczenia.

 

 

Vintage w wystroju

 

Vintage można nosić na sobie, ale można się nim też otaczać. Styl vintage spotyka się w zewnętrznym wystroju, choć tylko czasami; częściej mamy z nim do czynienia w wystroju wnętrz. Na trzy sposoby można urządzić pomieszczenie zgodnie z poetyką vintage. Po pierwsze, stylizuje się nowe rzeczy na rzeczy z poprzednich epok. Po drugie, wprowadza się stare elementy w nowe pomieszczenia. Po trzecie, łączy się stare rzeczy z nowymi rzeczami tak, aby ze sobą współgrały. Dom w stylu vintage to najlepsza wizytówka osobowości jego właściciela.

 

  • Warto przeczytać

    Copyrights by Moda. Uroda. Styl. | fashionelle.pl | Facebook | Google+ | Twitter