Rodzaje tkanin jedwabnych

Rodzaje tkanin jedwabnych


Jedwab jest ceniony w branży odzieżowej. Z tego szlachetnego materiału produkuje się bluzki, sukienki, a nawet suknie ślubne. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje tkanin jedwabnych?

Każda osoba, która chociaż trochę interesuje się światem mody, zna zalety materiałów jedwabnych. Jedwab pozyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego bądź dębowego, a odkryty został już w starożytnych Chinach, dlatego też kraj ten przez długi czas był monopolistą w produkcji i sprzedaży tego surowca. Tkaniny jedwabne są niezwykle wytrzymałe, miękkie oraz lekkie. Charakteryzują się również tym, że są przyjemne w dotyku i połyskliwe, co dodaje im uroku i sprawia, że zostały uznane w świecie projektantów mody za jedne z najlepszych materiałów do tworzenia różnego rodzaju kreacji. 

 

 

Zalety tkanin jedwabnych

 

Tkaniny z tego surowca są hypoalergiczne, dlatego nosić je może każdy. Są również antystatyczne; oznacza to, że np. obrus z jedwabiu nie będzie przyciągał kurzu. Jedwab ma ponadto właściwości termoregulacyjne, dzięki którym znajduje zastosowanie w produkcji odzieży sportowej.

 

 

Rodzaje taknin

 

Do tkanin jedwabnych należą m.in.: satyna, żakard, szyfon oraz krepa. Czym się one różnią i dlaczego warto używać ich do różnego rodzaju szyć?

 

Satyna jest używana przede wszystkim jako materiał do wyrobu ekskluzywnych produktów do domu, np. pościeli bądź dekoracji. Doskonale sprawdza się również w szyciu odzieży damskiej, szczególnie eleganckich sukienek dla pań, ponieważ idealnie dopasowuje się do ciała. Jest także przyjemna w dotyku, a latem daje poczucie delikatnego chłodu.

 

Jedwabną tkaniną jest także żakard, który jest niezwykle eleganckim materiałem. Stosunkowo rzadko używa się go do produkcji odzieży, chociaż nie jest to niedozwolone. Świetnym pomysłem są żakardowe ozdoby do domu. Tkanina ta jest nie tylko piękna, ale także bardzo wytrzymała.

 

Szyfon z kolei wykorzystywany jest przy produkcji seksownej bielizny, zwiewnych szali bądź delikatnych sukienek. Nie jest również obce zastosowanie tej tkaniny w tworzeniu różnego rodzaju ozdób domowych, weselnych bądź innych. Każda rzecz stworzona z szyfonu ma romantyczny, lekki design.

 

Fantastyczną tkaniną jedwabną jest także krepa. Stosowana jest ona głównie przy tworzeniu sukienek, żakietów, spodni oraz bluzek. Tkanina ta fajnie się układa, dopasowuje się do ciała i cechuje się sprężystością. Charakterystyczna dla krepy jest ziarnista powierzchnia, spowodowana mocnym splotem osnowy i wątku.

 

Tkaniny jedwabne (np. tkaniny jedwabne w Sklep Bławatny) są szeroko rozpowszechnione w przemyśle; stosuje się je do produkcji najwyższej jakości wyrobów odzieżowych, choć nie tylko. Przy wyborze konkretnego materiału należy się kierować jego trwałością i dodatkowymi atutami.

 

  • Warto przeczytać

    Copyrights by Moda. Uroda. Styl. | fashionelle.pl | Facebook | Google+ | Twitter