Naturalne sposoby na koloryzację włosów – czy warto używać farb ziołowych?

Naturalne sposoby na koloryzację włosów – czy warto używać farb ziołowych?


Zawsze jest lepiej zastępować farby chemiczne ziołowymi - tak jak wszystko, co sztuczne, warto zastępować czymś naturalnym. Jeśli ktoś nie dowierzałby w to i chciałby się o tym przekonać, niech zaznajomi się z poniżej przedstawionymi faktami.

 

Koloryzacja włosów

 

Przygoda z koloryzacją włosów zaczęła się od rozjaśniania ich za pomocą utleniaczy, aczkolwiek sposób ten okazywał się bardzo szkodliwy dla skóry głowy. Skład farb używanych do modyfikowania fryzury ewoluował i stał się nieco mniej szkodliwy, ale wciąż jeszcze przez wiele lat wywierał ujemny wpływ na stan włosów. Obecnie za sprawą Komisji Europejskiej i jej strategii bezpieczeństwa obowiązującej od roku 2003 farby do włosów nie zawierają absolutnie żadnych szkodliwych substancji dla zdrowia. Niemniej zostały opracowane receptury farb o ziołowym składzie, które włosom szkodzą najmniej spośród wszystkich farb.

 

 

Farby roślinne

 

Farby ziołowe w swoim składzie zawierają głównie składniki roślinne. Przypominają one bardziej hennę niż farbę. Farby ziołowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych farb chemicznych, nie zawierają amoniaku, parabenów, silikonu i alkoholu. Zawierają natomiast pielęgnujące kwasy kwiatowe, pielęgnujące kwasy owocowe oraz roślinne proteiny wzmacniające włosy.

 

 

Sposoby koloryzacji włosów

 

Koloryzacja włosów narodziła się w dziewiętnastym stuleciu. Początkowo nie tyle farbowano włosy, ile je rozjaśniano. Z czasem pojawiały się kolejne techniki koloryzacji. Współcześnie zabiegi te można nazwać nie tyle rzemiosłem, ile wręcz artyzmem. Najbardziej popularny zabieg koloryzacyjny polega na stuprocentowym pokryciu włosów konkretnym kolorem oraz na nałożeniu pasemek na określonych pasmach włosów. Dość popularny zabieg polega również na koloryzacji ton w ton, to znaczy na pogłębieniu naturalnego koloru włosów lub nadaniu włosom ciepłych refleksów. Wśród nowoczesnych technik wymienia się baleyage, rozświetlający farbą określone partie włosów. Inna wersja baleyage’u to ecaille, w ramach której to techniki dobiera się rozświetlający kolor do cery. Furorę robi ostatnio ombre, technika stopniowo rozjaśniająca włosy od ciemniejszych u nasady do jaśniejszych przy końcówkach. Łagodniejsza wersja metody ombre nazywa się z kolei soft ombre.

 

 

Koloryzacja farbą ziołową

 

Farbowanie włosów przy użyciu farby o roślinnym składzie jest o wiele zdrowsze dla włosów i bezpieczniejsze dla zdrowia, niż stosowanie farb o składzie chemicznym (sprawdź ziołową farbę do włosów Henna Khadi). Niemniej trzeba pamiętać, że koloryzacja na bazie ziół nie zapewnia szerokiej gamy kolorów. Po pierwsze, nie nada włosom różnych kolorów ani różnych odcieni. Po drugie, nada włosom naturalny kolor w odcieniach takich jak blond, brąz lub miedź, które w sporej mierze zależą od wyjściowego odcienia włosów.

 

  • Warto przeczytać

    Copyrights by Moda. Uroda. Styl. | fashionelle.pl | Facebook | Google+ | Twitter