Profesjonalny stylista – kiedy się do niego zwrócić?

Profesjonalny stylista – kiedy się do niego zwrócić?


Moda zmienia się co prawda regularnie i płynnie, ale stosunkowo szybko. Z początkiem sezonu słyszymy już, co będzie modne w następnym. Do tego na rynku modowym mieszają się niezliczone ilości stylów, materiałów i fasonów. Nie nadążasz? Skorzystaj z rad stylisty.

Zdecydowana większość z nas kompletuje swoją garderobę intuicyjnie, wybierając rzeczy, w których uważa, że wygląda dobrze. Ewentualnie kieruje się poradą chłopaka lub koleżanki. Jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy zresztą innych opcji. Profesjonalni styliści byli wyłącznie asystentami gwiazd, celebrytów i bogaczy. Za to dziś z porady specjalisty od wizerunku możemy skorzystać w pierwszym lepszym centrum handlowym. I to nierzadko za darmo. Dlaczego i kiedy warto to zrobić?

 

 

Nowe życie – nowa garderoba

 

Podobno każdy człowiek w toku kształtowania własnej osobowości może zmienić się diametralnie aż siedem razy w życiu! Każda taka zmiana wiąże się zwykle z ukształtowaniem na nowo swojego wizerunku. Zmiana fryzury, dieta, rzucanie nałogów, powrót do sportu – takie kroki podejmujemy często po bolesnych rozstaniach i innych życiowych niepowodzeniach. A czasem mamy po prostu silną potrzebę wprowadzenia jakichkolwiek zmian, by czuć, że żyjemy i nie stoimy w miejscu. Niejednokrotnie zmusza nas do nich sytuacja – przeprowadzka czy rozpoczęcie nowej pracy. Każdy taki moment, niezależnie od przyczyn, jest odpowiedni do skorzystania z pomocy profesjonalnego stylisty.

 

Stylista to nie tylko towarzysz zakupów, który na wzór wspomnianej już koleżanki rzuci na nas okiem w przymierzalni. To przede wszystkim ekspert, który posiada sporą wiedzę na temat mody i ma subtelne wyczucie estetyczne. Te dwa przymioty pozwalają mu ubrać dosłownie każdego w taki sposób, aby wyglądał i czuł się jak najlepiej. Stylista, zwany często personal shopperem, oceni naszą figurę i jej mankamenty (a także atuty), dokona analizy kolorystycznej i zbada nasz styl życia oraz upodobania. Brzmi tak, jakbyśmy sami doskonale potrafili to zrobić. A jednak wielu z nas błądzi w labiryncie modowych tricków – nie wie jak wysmuklić nogi, złagodzić rysy twarzy, jak dobrać makijaż i jakie kolory pasują nam najbardziej. Szczególnie trudne jest przeprowadzenie analizy kolorystycznej. A dzięki niej dowiemy się na przykład, jakie kolory nas postarzają, który odcień szminki wybrać lub jaka biżuteria najlepiej komponuje się z naszym wizerunkiem. Stylista musi mieć zacięcie psychologiczne, by umieć ocenić, jaki styl pasuje do naszej osobowości.

 

Stylista będzie niezastąpionym nauczycielem stylu w sytuacji, gdy zmieniamy pracę i z ulubionego stylu casual lub sportowego musimy przestawić się na bardziej formalny i elegancki. Pomoże nam dobrać garsonkę, wygodne czółenka, sukienkę na eleganckie rauty oraz być może pierwszą w naszym życiu biurową torebkę. Nauczy też techniki subtelnego makijażu i podpowie, co zrobić z włosami, gdy oczekuje się od nas bezpretensjonalności i powagi.

 

Personal shopper przyda się nam również przed ważnym wydarzeniem, z rodzaju tych, na których wszyscy oceniają i zapamiętują, jak wyglądaliśmy (najlepszym przykładem jest tutaj wesele, niekoniecznie nasze).

 

 

Ile to kosztuje?

 

Nie wszystkie konsultacje i zakupy z personal shopperem muszą być drogie, choć z pewnością poradnictwo tego typu wciąż uchodzi za niedostępną szarym zjadaczom chleba zachciankę ludzi z wyższych sfer. Tymczasem każdy może mieć swojego własnego stylistę. Usługi tego typu, zwłaszcza w galeriach handlowych, kosztują zazwyczaj od 100 do 200 złotych, a procentują na lata. Nie mówiąc już o tym, że wiele domów modowych idzie o krok dalej i zapewnia klientom darmowe porady stylistyczne. Personal shopper, zanim zabierze nas na zakupy, bierze również pod uwagę, jak wysoką kwotę jesteśmy gotów przeznaczyć na nową garderobę i czy chcemy ubrać się w sieciówce, czy też w drogim butiku. Nic, tylko korzystać!

 

  • Warto przeczytać

    Copyrights by Moda. Uroda. Styl. | fashionelle.pl | Facebook | Google+ | Twitter